Ceny ropy w USA nieznacznie rosną

<![CDATA[ Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,17 USD, po zwyżce ce

Dolar stracił na wartości po interwencji FED, co wspiera złotego
MF zaoferuje w kwietniu bony skarbowe za 9-21 mld zł
Ile banki muszą odłożyć na franki?

<![CDATA[
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,17 USD, po zwyżce ceny o 0,23 proc.
Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 57,38 USD za baryłkę, wyżej o 0,10 proc.
W całych Chinach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1.765. W niedzielę władze w Pekinie poinformowały, że zakażonych koronawirusem w Chinach jest ponad 68,5 tys. ludzi, dotychczas udało się wyleczyć ponad 9,4 tys. osób.
Bank centralny Chin obniżył jedną ze stóp procentowych i wskazał, że wesprze firmy, które jak najszybciej wznowią produkcję.
W weekend władze Chin przedstawiły plany obniżenia podatków i opłat od przedsiębiorstw oraz umożliwienia bankom poradzenia sobie z większą liczbą kredytów trudnych do odzyskania.
W ostatnim tygodniu chińska gospodarka osiągnęła wydajność tylko w 40-50 procentach, co podkreśla krótkoterminowe szkody wyrządzone przez zamknięcie dużych obszarów Chin w związku z epidemią koronawirusa.
Tymczasem maleją szanse na szybki odzew krajów OPEC+ na koronawirusa w czasie, gdy z powodu epidemii ograniczono podróże do Chin, a popyt na ropę zmalał.
W lutym raczej nie dojdzie do zorganizowania nadzwyczajnego spotkania krajów OPEC i ich sojuszników na temat mocniejszego ograniczenia dostaw ropy – za tym optowała Arabia Saudyjska, a Rosja była przeciwna zwoływaniu takiego posiedzenia.
Trzeba więc będzie poczekać do zaplanowanego na marzec spotkania kartelu – wówczas producenci ropy ocenią wpływ koronawirusa na globalne rynki paliw.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że popyt na ropę na świecie w I kwartale 2020 r. obniży się o 435 tys. baryłek dziennie. Byłaby to pierwsza taka sytuacja – gdy popyt spada – od dekady.
W ubiegłym tygodniu ropa WTI na NYMEX zyskała łącznie 3,4 proc., a Brent zyskała 5,2 proc.
]]

COMMENTS

WORDPRESS: 0